Nim przystąpimy do nauki alfabetu, warto poznać kilka faktów na jego temat. Warto wiedzieć, że hangul (kor. 한글) nie istniał od początku państwa koreańskiego. Powstał dopiero w połowie XV wieku na zlecenie króla Sejonga. Przed powstaniem hangula w Korei używano pisma chińskiego, czyli tzw. znaków hanja (kor. 한자).
Hanja: alfabet chiński |
Ze względu na trudność tego alfabetu dostęp do edukacji i źródeł pisanych miała tylko szlachta. Poddani z niższych kast byli więc analfabetami. Król Sejong chciał stworzyć alfabet, który byłby łatwy i umożliwiłby reszcie jego poddanych naukę pisania i czytania. W ten właśnie sposób powstał hangeul, jednak minęło kilka stuleci nim został uznany jako oficjalny alfabet Korei.
Dawny hangeul. |
Hangul którym posługują się dzisiaj Koreańczycy różni się od tego alfabetu, który został stworzony na zlecenie króla Sejonga. Przez wieki zmieniał się: wiele znaków, które istniały oryginalnie, zanikło. Jeśli chodzi o obecność znaków hanja w dzisiejszym języku koreańskim, to ich znajomość nie jest potrzebna do życia codziennego. Najczęściej pojawiają się w publikacjach specjalistycznych jak np. podręczniki do prawa czy medycyny.
Wzory sylab |
Współczesny koreański alfabet składa się z czterdziestu znaków: dwudziestu jeden samogłosek i dziewiętnastu spółgłosek. Słowa zapisujemy w sylabach. Minimum do stworzenia sylaby to dwa znaki: spółgłoska i samogłoska. Trzeba jednak wiedzieć, że istnieje pewna zasada: każda sylaba musi zacząć się od samogłoski.
Koreańczycy są bardzo dumni ze swojego alfabetu. Duma ta nie jest nieuzasadniona ponieważ hangul został w 1997 roku wpisany na listę UNESCO jako niematerialne dziedzictwo kulturowe.
Hangul w formie układu pierwiastkowego. |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz