Stół przygotowany do obrzędu oddania czci przodkom. |
Korea należy do tych państw, które Nowy Rok obchodzą dwa razy: pierwszy raz 1-go stycznia, drugi raz w okolicach końca stycznia lub na początku lutego. Koreańczycy świętują wtedy rozpoczęcie nowego roku księżycowego (w Polsce popularne jest określenie Nowy Rok chiński): Seollal (kor. 설날). Warto wiedzieć, że Koreańczycy posługują się dwoma kalendarzami: słonecznym (czyli tym samym, co my) oraz księżycowym. Wszystkie tradycyjne święta koreańskie, takie jak Seollal czy chuseok są właśnie obliczane według kalendarza księżycowego i dlatego co roku wypadają w inny dzień. W tym roku Seollal przypada na 28-go stycznia.
Seolbim: tradycyjne ubranie zakładane w Seollal |
Tteokkuk: tradycyjna zupa na Seollal |
Seollal jest świętem państwowym, a jego obchody trwają trzy dni. Przed Seollal ciężko zdobyć bilet na pociąg lub samolot, ponieważ większość Koreańczyków wraca w swoje rodzinne strony, by spędzić to święto razem z bliskimi.
Pierwszego dnia Seollal rodzina ubiera się w seolbim (rodzaj hanboka, który zakłada się w Seollal) i wspólnie przeprowadzają obrzęd oddania czci przodkom (kor. 차례). Tradycyjne śniadanie w Nowy Rok powinno przede wszystkim składać się z tteokkuk (kor. 떡국), czyli zupy z pokrojonych ryżowych ciasteczek z dodatkiem wołowiny, jajka, warzyw. Po śniadaniu młodsze pokolenie oddaje szacunek starszemu (dzieci rodzicom czy wnuki dziadkom ), kłaniając się im głęboko. Ten rodzaj ukłonu nazywa się sebae (kor. 세배). W nagrodę otrzymują życzenia udanego nowego roku, natomiast dzieci dodatkowo otrzymują pieniądze, tzw. sebaetton (kor. 세뱃돈), które umieszcza się w kopertach bądź w specjalnych woreczkach.
Dzieci wykonujące sebae |
Dzieci grające w jegichagi |
Najbardziej znaną tradycyjną grą koreańską, w którą się gra w Seollal jest yutnori. Jest to gra planszowa, w której rzuca się czterema drewnianymi pałeczkami, a celem jest zdobycie czterech punktów na planszy. Więcej o yutnori możecie przeczytać na wikipedii.
Do innych tradycyjnych gier Seollal możemy zaliczyć jegichagi (kor. 제기차기) - gra przypimanjąca naszę zośkę, yeonnaligi (kor. 연날리기) czyli puszczanie latawców czy neolttwigi (kor. 널뛰기) nieco ekstramalna wersja huśtawki równoważnej.
Każdy nowy rok księżycowy jest reprezentowany przez jeden z dwunastu znaków zodiaków horoskopu chińskiego. Rok 2017 jest rokiem czerwonego(ognistego) koguta i zgodnie z przepowiedniami ludzie w tym roku będą uprzejmiejsi i mniej uparci, jednak będą mieć tendencje do komplikowania spraw. Rok koguta jest rokiem pechowym dla osób spod znaku koguta.
Zabawa w neolttwigi |
Ponieważ większość Koreańczyków wraca w swoje rodzinne strony, tętniący życiem Seul wydaje się być wtedy cichszy i spokojniejszy. Większość centr handlowych jest zamknięta w dniu Seollal oraz w dniu następnym lub w dniu go poprzedzającym. Dla odwiedzających Koreę Seollal jest idealną szansą na zapoznanie się z tradycyjną kulturą koreańską. Niektórzy Koreańczycy na czas Seollal zapraszają do siebie swoich zagranicznych przyjaciół, by Ci mogli doświadczyć tradycji związanych z tym świętem.
Oczywiście istnieje wiele innych tradycji oraz potraw związanych z Seollal, jednak te opisane przeze mnie są najbardziej popularne i można powiedzieć, że stanowią pewną bazę. Obchody Seollal mogą różnić się w zależności od regionu, rodziny, wyznawanej wiary. Mam jednak nadzieję, że chociaż trochę udało mi się Wam przybliżyć to święto, a spragnionych większej ilości informacji zachęcam do wyszukania ich w Internecie: mam nadzieję, że uda Wam się zaspokoić Waszą wiedzę.
여러분, 새해 복 많이 받으세요! Wszystkiego dobrego w Nowym Roku księżycowym!